Choroby genetyczne objawiają się na wiele różnych sposobów – jedną z nich jest celiakia (choć wskazuje się również na inne źródła choroby, także zaraźne), której wyróżnikiem jest zaburzenie we wchłanianiu się glutenu. Wynika to z niewłaściwej pracy układu odpornościowego człowieka. Celiakia może występować na trzy rodzaje – wówczas różnicują się objawy choroby. W przypadku występowania pełnoobjawowej celiakii osoba chora cierpi na biegunki, ból brzucha, częste wzdęcia itp. W przypadku dzieci choroba wpływa na ograniczenie wzrostu.

Gluten i dolegliwości

Bezobjawowa forma choroby może objawiać się poprzez różne dolegliwości ogólnie związane z układem pokarmowym (związane z problemami wchłaniania w jelitach).

Dolegliwości te przejawiają się na różnych płaszczyznach funkcjonowania organizmu – pacjent może mieć problemy neurologiczne, ze stawami, z popędem seksualnym, a także zmiany skórne (dermatolog może wówczas wskazać na konieczność wizyty u gastrologa). W przypadku wprowadzenia diety bezglutenowej, osoby chore mogą prowadzić zwykły tryb życia, bez odczuwania nieprzyjemnych objawów.


There are currently no comments.

14 + = 19