Krwawienie z dziąseł może być oznaką poważnej choroby, wymagającej specjalnego postępowania.

Pojawienie się krwi podczas szczotkowania zębów nie jest powodem do niepokoju, jednak nie można tego pominąć. Istnieje wiele możliwych przyczyn tego problemu jak uszkodzenie mechaniczne powstałe wskutek ostrego kawałka pożywienia lub twarda szczoteczka do zębów, zmiany biologiczne w organizmie człowieka lub choroba dziąseł. Istnieją powody natury fizjologicznej, które nie są związane z głównymi problemami zdrowia jamy ustnej.

 

Niedomagania ze strony dziąseł

 

 Kobiety mogą doświadczać nadmiernej wrażliwości zębów i dziąseł podczas ciąży lub podczas zmian hormonalnych. Choroby, takie jak białaczka i szkorbut, wraz z niedoborem witaminy C, również powodują krwawienie z dziąseł, ponieważ mechanizm krzepnięcia krwi jest zaburzony. Dla osób przyjmujących leki, w tym rozrzedzające krew, krwawienie z dziąseł może być efektem ubocznym.

 

  Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia dziąseł jest zbyt gorliwe szczotkowanie zębów za pomocą sztywnej szczotki. Również niewłaściwa metoda użycia nici dentystycznej lub źle dopasowana proteza może prowadzić do krwawienia. Ale nie bez powodu pozostaje pojawienie się krwi w ślinie podczas codziennej higieny i często wiąże się z infekcjami zębów, dziąseł i jamy ustnej, które bez odpowiedniej opieki stomatologicznej mogą prowadzić do dalszych komplikacji, takich jak zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

 

Co zrobić, gdy zostanie zauważona krew podczas szczotkowania?

 

  Krwawienie dziąseł można leczyć specjalnymi pastami i płukankami do jamy ustnej. Stosowanie takich produktów, zmniejsza stan zapalny będący wynikiem nagromadzonych bakterii i mogą one zatrzymać lub zmniejszyć krwawienie. Ale trwały wynik osiąga się jedynie poprzez wyeliminowanie przyczyn. Dlatego właściwa opieka stomatologiczna jest obowiązkowa.

 

 Dentysta może sugerować pewne zmiany w diecie, ponieważ ból i krwawiące dziąsła mogą zaostrzyć owoce cytrusowe i soki, spożycie pikantnych potraw, alkoholu i tytoniu. Jeśli ktoś używa protez ruchomych, mogą one powodować krwawienie, dlatego powinny być noszone tylko podczas posiłków.

 

 A najlepiej rozważyć możliwość implantacji zębów. Zmniejszy to możliwość zaniku kości szczęki, co stopniowo następuje po utracie zęba. Przywrócenie uzębienia za pomocą implantu całkowicie zabezpieczy szczękę podczas posiłków. Można spożywać twarde pokarmy, takie jak surowe owoce i warzywa, które naturalnie pomogą usunąć płytkę nazębną.

 

There are currently no comments.

26 − 23 =