Do czasu skończenia pierwszego roku życia dziecko narażone jest na wiele chorób i dolegliwości. Do tych mniej groźnych, ale bolesnych, zalicza się pieluszkowe zapalenie skóry. Zwykle dotyka ono niemowlęta, które ukończyły szósty miesiąc życia.

Wrogiem jest wilgoć

Przypadłość ta polega na uszkodzeniu skóry w wyniku jej kontaktu z czynnikami drażniącymi w postaci moczu i/lub kału. Do zetknięcia się skóry z tymi wydzielinami dochodzi wskutek zaniedbywania przez rodziców opieki nad dzieckiem. Nie jest ono na bieżąco przewijane.

Druga główna przyczyna odpieluszkowego zapalenia skóry tkwi w samych pieluszkach. Problem może leżeć w jej składnikach, które uczulają albo nie przepuszczają powietrza. Inną przyczyną choroby może być konstrukcja pieluchy, a dokładniej – jej niewystarczająca chłonność.

Trzecią najpoważniejszym źródłem problemów skórnych niemowlaka są niektóre kosmetyki. W założeniu mają pielęgnować i nawilżać skórę dziecka. W praktyce wysuszają ją albo zmniejszają absorpcyjne właściwości artykułów higienicznych bądź zatykają pieluchy.

Podrażnienia

By uniknąć podrażnień wywołanych kosmetykami, rodzice muszą postawić na artykuły kosmetyczne wytworzone na bazie polimerów, pozbawione alkoholu, wazeliny i tlenku cynku. Muszą też uważnie przyglądać się skórze potomka, ze szczególnym uwzględnieniem fałdek. Tam gromadzi się wilgoć, która może prowadzić do maceracji.

Te ostatnie zapoczątkowują odpieluszkowe zapalenie skóry. W dalszej kolejności pojawiają się na niej zaczerwienienia i otarcia, które są efektem ruchów dziecka albo stosowania przez rodziców podczas zabiegów pielęgnacyjnych szorstkich materiałów czyszczących.

There are currently no comments.

16 − = 10