Biotyna to składnik wspomagający porost włosów oraz odpowiedzialny za wygląd włosów i skóry. Oddziałuje także na funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni i stawów. Poprawia też przemianę glukozy.

Czym jest biotyna?

Biotyna, czyli witamina B7, jest też nazywana witaminą H. To substancja, którą należy dostarczać z jedzeniem. Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest produkowana we florze bakteryjnej jelit, skąd trafia do krwi. Witamina B7 jest magazynowana w wątrobie. Odpowiada za metabolizm tłuszczów i białek. Wspomaga wchłanianie witaminy C. Ma udział we przemianach cukrów i aminokwasów. Do jej niedoboru dochodzi bardzo rzadko, zazwyczaj u osób, które są niedożywione, przewlekle leczone antybiotykami o szerokim spektrum działania lub przyjmujących leki przeciwdrgawkowe. Warto wtedy uzupełnić dietę o biotynę w tabletkach, np. za pomocą preparatu Biotebal.

Biotyna na włosy i skórę

Witamina H zawiera cząsteczki siarki, które wpływają pozytywnie na zdrowie włosów i skóry. Pomaga w przypadku słabych i wypadających włosów. Działa korzystnie także na paznokcie, wzmacniając te łamliwe i słabe. Suplementacja w tym przypadku może potrwać nawet pół roku. Dopiero po tym czasie odbudowana zostanie cała płytka paznokcia. Poprawia też stan łuszczącej się skóry. Może być stosowana pomocniczo w leczeniu trądziku młodzieńczego. Zmniejsza bowiem aktywność gruczołów łojowych, zapobiegając tym samym łojotokowi.

Biotyna a funkcjonowanie układu nerwowego

Biotyna wpływa też na działanie układu nerwowego. Prawidłowa ilość witaminy H w organizmie powoduje dobre samopoczucie i zapewnia witalność. Oddziałuje także na wrażliwość czuciową i odczuwanie bólu. U kobiet w ciąży poziom biotyny jest niższy, dlatego warto zadbać o jego uzupełnienie. Sprawia to, że samopoczucie przyszłej matki poprawia się.

Biotyna na mięśnie i stawy

Witamina B7 korzystnie wpływa na działanie stawów. W przypadku jej niedoborów, pojawiają się drżenia rąk, zapalenia stawów oraz mięśni. Ma udział w syntezie aminokwasów takich jak leucyna, walina oraz izoleucyna. Są to substancje białkowe aktywujące się w mięśniach. Dzięki nim tkanka mięśniowa jest zaopatrywana w energię.

Wpływ biotyny na przemiany glukozy

Biotyna to składnik, który wpływa na przemianę glukozy w wątrobie. Jest to niesamowicie istotne dla osób chorych na cukrzycę, u których dodatkowe dawki witaminy H mogą wspomóc przemianę glukozy.

 

 

There are currently no comments.

− 4 = 1