Musimy sobie uświadomić, że nie istnieje metoda antykoncepcji, która zabezpieczy na przed ciążą w stu procentach. Zawsze istnieje cień szansy, że zabezpieczenie zawiedzie i zajdziemy w ciążę.

 

Kilka słów o prezerwatywach

 

Prezerwatywy to jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Popularne gumki mają sporo zalet. Po pierwsze są tanie i ogólnodostępne. Bez problemu możemy je kupić praktycznie w każdym sklepie. Pamiętajmy jednak żeby nie kupować prezerwatyw, które przez długi czas były wystawione na działanie promieni słonecznych. Wysoka temperatura może sprawić, że lateks zostanie uszkodzony i pęknie. Podobny efekt daje długotrwałe noszenie prezerwatywy w kieszeni spodni lub w portfelu.

 

Prezerwatywy chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka czy opryszczka. To szczególnie ważne, gdy partnerzy nie znają się zbyt dobrze lub zdarzają nam się przypadkowe kontakty seksualne.

 

Czy prezerwatywy dobrze chronią przed niechciana ciążą?

 

Prezerwatywy są skutecznym środkiem antykoncepcyjnym pod warunkiem, że odpowiednio je nałożymy. Musimy uważać, żeby nie uszkodzić gumki paznokciami czy zębami. Równie poważnym błędem jest wkładanie dwóch prezerwatyw; jedna na drugą. Tarcie gumy o gumę może spowodować ich uszkodzenie.

 

A może tabletki antykoncepcyjne?

 

Tabletki antykoncepcyjne skutecznie zapobiegają niechcianej ciąży. Jednak nie dają stuprocentowej pewności. Żeby zadziałały musimy brać je regularnie. Najlepiej codziennie, o tej samej porze. A i to może nie dać nam gwarancji. Wystarczy, że przytrafi nam  się niestrawność i zwymiotujemy tabletkę… Nasza ochrona zostanie znacznie osłabiona. Podobnie działają niektóre leki, na przykład antybiotyki. Dlatego w razie choroby najlepiej poinformować swojego lekarza, że przyjmujemy tabletki. Specjalista będzie mógł dobrać odpowiednie metody leczenia dla ciebie.

 

Hormony dla zapominalskich

 

Jeśli boisz się, że zapomnisz wziąć tabletkę na czas możesz zdecydować się na plaster antykoncepcyjny. Przyklejamy go na tydzień i zapominamy o nim. Inna metoda antykoncepcji hormonalnej, to zastrzyk. Jedna iniekcja wystarcza raz na trzy miesiące…  

 

There are currently no comments.

17 − = 13