Nerwica może dopaść każdego, na każdym etapie życia. Nieustanny stres, szybkie tempo życia, brak poczucia stabilności sprawiają, że szwankuje nie tylko ciało, ale i dusza. Warto wiedzieć, że lęk, obniżony nastrój czy czarne myśli można z powodzeniem leczyć.

Przyczyn nerwicy może być wiele: stres w pracy lub w szkole, ciągłe napięcie i uczucie niepewności, problemy osobiste i wiele innych. Nerwica jest na tyle powszechna, że wiele objawów somatycznych, jak bóle brzucha, głowy, kołatanie serca, problemy ze snem mogą świadczyć zarówno o poważnej chorobie ciała, jak też o nerwicy.

Jak zdiagnozować?

Nerwicę można zdiagnozować dopiero wtedy, gdy kilka lub kilkanaście objawów występuje przez dłuższy czas, powodując dyskomfort życia chorego. W zależności od cech osobowości, nerwica może rozwinąć się po krótszym lub dłuższym czasie odczuwania stresu lub czynnika wywołującego niepokój.

Gdy zauważymy u siebie objawy nerwicowe, nie wpadajmy od razu w dodatkową panikę. To tylko niepotrzebnie nas nakręci i nasili stany lękowe. Jest wiele objawów nerwicowych, które nie wymagają specjalistycznego leczenia. Czasem wystarczy zmiana pracy, miejsca zamieszkania, odcięcie się od osób, wyzwalających w nas lęk. Czasem musimy po prostu odpocząć lub wygadać się bliskiej osobie.

Jeśli natomiast nerwica jest w zaawansowanym stadium, leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię z równolegle prowadzoną psychoterapią. Konieczna jest więc wizyta zarówno u lekarza psychiatry, jak i regularne spotkania z psychologiem. Gdzie szukać dobrych specjalistów? Warto zajrzeć na sprawdzony ranking lekarzy i przychodni, gdzie znajdują się specjaliści i placówki ze wszystkich regionów kraju. na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Comment ( 1 )

  1. ReplyGeorge Baggette
    Dobry artykuł. Super stronka.

− 2 = 2