Plan porodu w Anglii jest wykazem zabiegów, rzeczy i oczekiwań stworzonym przez ciężarną z pomocą położnej prowadzącej ciążę. Kobieta w planie porodu określa np. pozycje, w jakich chce rodzić, a także wyraża zgodę na przeprowadzenie cesarki w przypadku konieczności oraz podanie określonych środków przeciwbólowych i znieczulających.

 

Plan porodu w Anglii jest popularnym dokumentem przygotowywanym zwykle w trzecim trymestrze ciąży przez ciężarną i położną. W treści planu uwzględnia się m.in. osobę towarzyszącą przy porodzie, środki przeciwbólowe oraz oczekiwaną pomoc podczas rodzenia, zwłaszcza w przypadku pewnych trudności czy komplikacji.

 

Poród w Anglii – na czym polega plan porodu?

 

Plan porodu jest dokumentem umożliwiającym zgromadzenie przez ciężarną wszystkich jej oczekiwań związanych z przebiegiem rozwiązania ciąży. Jego napisanie przynosi ważny dla przyszłej matki komfort psychiczny oraz redukuje strach i niepewność związane z tym kluczowym wydarzeniem w życiu. Plan porodu w Anglii konstruuje się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, czyli około 7.-8. miesiąca. Pisany jest wspólnie przez kobietę ciężarną i położną zajmującą się prowadzeniem ciąży. Plan porodu obejmuje listę zabiegów oraz wykaz rzeczy, których kobieta sobie życzy bądź nie w trakcie rozwiązania ciąży. Dokument ma zwykle formę otwartego listu. W Anglii kobieta ciężarna najczęściej otrzymuje gotowy do wypełnienia formularz lub jego przykładowy wzór od położnej, dlatego bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego. Ciąża w Anglii bez znajomości języka może być bardzo stresującym doświadczeniem dla przyszłej mamy.

 

Poród w Anglii – co powinno znaleźć się w planie porodu?

 

Kobieta ciężarna, tworząc plan porodu, powinna dokładnie przemyśleć własne oczekiwania, a następnie w sposób jasny i precyzyjny określić je i zapisać w formularzu. Ważną kwestią w planie porodu w Anglii jest uwzględnienie osoby towarzyszącej na sali porodowej. Ciężarna może np. zażyczyć sobie, by partner obecny przy porodzie opuścił salę w trakcie wykonywania określonych zabiegów. Kobieta, konstruując plan porodu, powinna szczegółowo określić warunki, w których chce rodzić. Często zgłaszanymi prośbami w dokumencie są: możliwość słuchania własnej muzyki w celach relaksacyjnych, zapewnienie przestrzeni do swobodnego przemieszczania się aż do momentu rozpoczęcia akcji porodowej, możliwość przyjęcia dowolnej pozycji ułatwiającej poród, ograniczenie do minimum ingerencji lekarzy i stosowanych środków dopochwowych czy prośba o nie podawanie płynów drogą dożylną przy braku ryzyka odwodnienia. W planie porodu kobieta ciężarna powinna zapisać jakie środki przeciwbólowe chce stosować oraz w jakiej kolejności. Ważne jest określenie metody monitorowania rytmu serca dziecka, które może odbywać się co jakiś czas za pomocą stetoskopu lub stale poprzez podłączenie kobiety do monitora ze specjalnym pasem umieszczonym na brzuchu. Ciężarna w planie porodu może nie życzyć sobie stałego monitorowania płodu przy braku wskazań lekarza. W planie porodu w Anglii kobieta powinna wyrazić swoje zdanie na temat:

  • wywołania porodu przez nacięcie błon płodowych,
  • nacięcia krocza – ciężarna może zażyczyć sobie znieczulenia miejscowego przy nacięciu krocza lub zezwolić na jego wykonanie wyłącznie w ostateczności,
  • pozycji w trakcie porodu (np. stojąca, leżącą, kucająca),
  • cesarskiego cięcia – np. ciężarna może zezwolić na operacyjny poród tylko w ostateczności,
  • oczekiwanej pomocy w trakcie porodu – ciężarna może określić czyjej pomocy oczekuje (np. położnej, lekarza) oraz na jakie narzędzia wyraża zgodę (np. kleszcze, ssawki).

 

Plan porodu w Anglii – co warto zapisać?

 

W planie porodu w Anglii ciężarna może wyrazić chęć dokumentowania porodu przez partnera lub innego członka rodziny za pomocą aparatu czy kamery wideo. W dokumencie kobiety nierzadko zapisują, kto powinien przeciąć pępowinę (np. lekarz, położna, partner) oraz wyrażają zgodę na przekazanie krwi pępowinowej do banku krwi. Częstym życzeniem przyszłych matek jest ocenienie i wykąpanie dziecka w ich obecności oraz możliwość potrzymania dziecka przed zabraniem go przez położną czy pielęgniarki.

There are currently no comments.

73 − 66 =