Miażdżyca to rozwijająca się latami choroba, która obejmuje głównie tętnice kończyn dolnych, serca, mózgu oraz szyi. Nadmiar cholesterolu odkłada się w tętnicach, tworząc blaszki miażdżycowe. Powoduje to zaburzenia w transporcie krwi, co może grozić nawet zawałem serca, chorobą niedokrwienną nóg czy dusznicą bolesną. Zdarza się, że jedyną metodą zapobiegania skutkom miażdżycy jest zabieg chirurgiczny.

 

Miażdżyca – co to za choroba?

Ludzki układ krążenia to sieć naczyń krwionośnych, które zapewniają transport płynów ustrojowych w ciele człowieka. To dzięki nim do tkanek dociera, bogata w składniki odżywcze, krew, zapewniając tym samym prawidłową pracę całego organizmu. Zdrowe tętnice przypominają elastyczne rurki, które rozszerzają się i kurczą, przez co krew może swobodnie przez nie przepływać. Miażdżyca, inaczej arterioskleroza, powstaje wtedy, kiedy tętnice zaczynają twardnieć, a na ich ścianach odkłada się cholesterol i tworzy blaszki miażdżycowe. Powstają one na wewnętrznej stronie tętnic, zwężają je i usztywniają, utrudniając tym samym swobodny przepływ krwi w organizmie. Złogi cholesterolowe mogą pojawić się w każdej tętnicy w ludzkim ciele, jednak najczęściej powstają na tętnicach szyjnych, mózgowych (miażdżyca mózgu), wieńcowych serca oraz doprowadzających krew do nóg.

 

Miażdżyca – przyczyny

Najczęstszą przyczyną miażdżycy jest zła dieta, bogata w przetworzone i tłuste jedzenie. Wpływa to na podwyższenie się poziomu cholesterolu w organizmie. W przypadku, jeśli krąży go we krwi zbyt dużo, to zaczyna się on odkładać w tętnicach w postaci tzw. złogów, powodując tym samym miażdżycę. Cholesterol to związek tłuszczowy, który naturalnie jest wytwarzany przez wątrobę w ilości około 2 gramów na dobę. Jest on potrzebny do dobrego trawienia, produkcji hormonów płciowych czy prawidłowego przyswajania witaminy D, ale w nadmiernych ilościach jest bardzo szkodliwy. Rozwojowi miażdżycy sprzyjają również: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadwaga oraz wiek, gdyż osoby starsze są bardziej narażone na wystąpienie choroby.

 

Miażdżyca – objawy

Miażdżyca tętnic może zacząć rozwijać się już w wieku nastoletnim i bywa, że przez długi czas nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Niepokojące symptomy pojawiają się najczęściej w momencie, kiedy tętnice zostały zwężone co najmniej o połowę. Objawy miażdżycy to np.: szybsze męczenie się oraz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. W wyniku choroby może dojść również do trudności z oddychaniem, zaburzeń pracy serca, zawrotów głowy, a także utraty przytomności.

 

Skutki miażdżycy

W wyniku osadzania się blaszek miażdżycowych w tętnicach, krew ma coraz większe trudności ze swobodnym poruszaniem się po naczyniu krwionośnym. W wyniku niedostarczenia odpowiedniej ilości krwi może dojść do niedotlenienia serca, w wyniku czego odczuwa się dusznicę bolesną, czyli nieprzyjemne kłucie w klatce piersiowej. Miażdżyca może doprowadzić również do zawału serca, udaru mózgu, zatoru płuc, a w przypadku, gdy blaszki miażdżycowe rozrastają się w okolicach nóg, grozi to martwicą tkanek, a w skrajnych przypadkach amputacją nogi.

 

Miażdżyca – leczenie

Leczenie miażdżycy polega na obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Najczęściej wykorzystuje się do tego leki, takie jak: statyny i fibraty. Do leczenia choroby stosuje się również triglicerydy, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu. Zdarza się, że same leki nie wystarczą, by uchronić przed zawałem serca czy udarem mózgu. W takim wypadku stosuje się leczenie operacyjne, czyli balkonikowanie lub wszczepianie stentów albo by-passów.

There are currently no comments.

12 + = 15